map

Програма розвитку туризму в м. Каневі на 2014-2020 роки

ВСТУП

На даний час, стало актуальним питання перетворити Канів у потужний історико-культурний та туристичний центр з розвиненою інфраструктурою. Стимулом для реалізації нових соціально-культурних проектів є вшанування у 2014 році 200-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка із проголошенням ЮНЕСКО 2014 року – роком Тараса Шевченка.

Програма розвитку туризму в м. Канів на 2014-2020 роки (далі – Програма) визначає завдання, пріоритетні напрями, заходи та визначає почерговість їх реалізації для сталого розвитку туристичної галузі відповідно до міжнародних стандартів, створення комфортних умов життя для мешканців міста та гостей Шевченківського краю.

Програму розроблено відповідно до пункту 22 частини першої статті 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 3 статті 8 та статті 12 Закону України «Про туризм», Стратегії розвитку туризму і курортів, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2008 року № 1088-р, рішення Канівської міської ради від 28.01.2010 «Про міську Програму розвитку культури м. Канева на 2010-2015 рр.», Програми розвитку туризму в Черкаській області на 2012-2020 роки, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 26.06.2012 № 16-4/VI (з внесеннями змін затверджених рішенням Черкаської обласної ради від 25.10.2013 № 25-1/VI).

Указом Президента України № 1085 від 9 грудня 2010 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» з 9 грудня 2010 року шляхом реорганізації Міністерства транспорту та зв'язку України утворене Міністерство інфраструктури України. Воно є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сфері туризму та діяльності курортів. У зв’язку з цим у складі Міністерства створене Державне агентство України з туризму та курортів (Держтуризмкурорт України), яке є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України – Міністра інфраструктури України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує  реалізацію державної політики у сфері туризму та курортів.

Розпорядженням обласної державної адміністрації від 31.03.2011 № 94-к «Про окремі питання оптимізації структури облдержадміністрації» функції та повноваження у сфері туризму покладено на Головне управління інвестиційно-інноваційної політики, підприємництва та зовнішніх зносин облдержадміністрації, в структурі якого утворено сектор іміджевої діяльності та розвитку туризму.

У зв’язку з оптимізацією структури облдержадміністрації економічними питаннями розвитку туризму в місті займається управління економічного розвитку виконкому Канівської міської ради. Відповідальність за напрямок «туризм» у міському відділі культури і туризму покладено на провідного спеціаліста відділу.

Відповідно до Розпорядження КМУ 01.08.2013 № 638-р «Про схвалення Концепції Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року» Міністерством інфраструктури разом з іншими заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади у грудні 2013 року розроблено проект Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року.

У Програмі враховано вимоги нормативно – правових документів, що регулюють питання атестації, сертифікації та стандартизації туристичних послуг, забезпечення охорони життя та здоров’я людей, охорони навколишнього природного середовища, пам’яток історії та культури, інші питання, які стосуються галузі туризму.

 

Характеристика туристичного потенціалу Канева

 

Канів – це місто обласного підпорядкування, історичний та промисловий центр, здатний виготовляти конкурентоспроможну продукцію. Історично склалося, що саме в Каневі сконцентрувався центр тяжіння всіх свідомих українців світу навколо національої Святині – могили Тараса Шевченка.

Для розвитку туристично-рекреаційної сфери в місті на даний час створені  такі передумови:

-          наближеність до столиці держави, обласного центру;

-          помірний клімат;

-          наявність трудових ресурсів (відносно дешева робоча сила);

-          сприятливий клімат для інвесторів (низька внутрішня конкурентність);

-          традиційна гостинність місцевого населення на фоні відносно збереженої екології створюють умови для розвитку екотуризму та розбудови туристично-рекреаційних комплексів та зон.

Важливими факторами розвитку туристичної галузі, в тому числі пізнавального туризму, є історико-культурний, історико-архітектурний та природно-рекреаційний потенціал.

На території міста розташовані Канівський природний заповідник Навчально-наукового Центру «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Шевченківський національний заповідник, 5 музеїв у складі Шевченківського національного заповідника, Музей природи у складі Канівського природного заповідника та Канівський клуб-музей ветеранів війни і праці, 2 історико-архітектурні пам’ятки місцевого значення та 3 – загальнодержавного значення.

Канів розташований на півночі Черкаської області у лісостеповій зоні України у південно-західній частині Російської рівнини і розділений руслом Дніпра на дві частини. Перевищення місцевості над урізом Дніпра на правобережній частині 120-135м. Лівобережна частина міста розташована на території  заплави з абсолютними відмітками 80,0-88,0м. Поверхневі води представлені р. Дніпро, струмками р.Дунаєць, Сухий потік, Меланчин потік   та озеро Лимарка,  що поєднане з дренажним каналом.

Стан та особливості туристичної галузі міста

 

Аналіз туристичних потоків міста

Екскурсійний туризм

Відвідування Шевченківського національного заповідника та могили Т.Г.Шевченка туристами та гостями міста: у 2011– 126  661;  2012 – 119 062; 2013 – 131847.

Проведено екскурсій: у 2011 – 3719;  2012 – 3589; 2013            – 4951.

Фестивальний туризм

Найбільш відомими в Україні та за її межами є фестивалі, що проходять у Каневі:

-                      Фестиваль сучасної та академічної музики «Фарботони» - кількість відвідувачів до 2000 осіб;

-                      Фестиваль техно-музики «Канівманія» - до 5000 осіб;

-                      Фінал національного фестивалю творчої молоді «Кобзареві джерела» - до 4000 осіб;

-                      Фестиваль байкерів «Тарасова гора» - до 10 000 осіб та до 2 000 байкерів.

Дедалі більш популярними стають такі події фестивального характеру, як День міста Канева. Відвідання цих подій вимірюється до 20000-25000 осіб щороку. Загальна кількість відвідувачів заходів з фестивального туризму оцінюється у цифру до 40 000 осіб, з яких не менше 50% - екскурсантів та іноземних туристів.

 

Спортивний туризм

В останні роки став набувати популярності і базується на змаганнях обласного та національного рівня, які щорічно проводяться у Каневі спортивні заходи:

-          Відкрита першість Черкаської області з кудо;

-          Відкритий чемпіонат  області з жіночого волейболу;

-          Всеукраїнський турнір з жіночого волейболу пам’яти Макаренко Л.Н.;

-          Відкрита першість  Черкаської області з авто-слалому;

-          Відкрита першість Канева з гірського велосипедного спорту «Канів-Кручі»;

-          Обласні змагання з техніки пішохідного туризму у закритих приміщеннях.

Загальна кількість відвідувачів цих подій оцінюється цифрою до 10 000 осіб.

Водний туризм

Туристичні екскурсії по воді в Каневі були традиційно привабливими особливо для тих туристів та екскурсантів, які не проживають біля річок. В даний час це популярне дозвілля  у Каневі та прилеглих містах і районах. З травня  по вересень 2012 року екскурсії Дніпром відвідало близько 14 000 осіб.

Неорганізований туризм

Багаточисельні групи піших, вело- та авто-туристів, які щорічно відвідають Канів та його околиці переважно в літній період з метою відпочинку «на природі, біля води». Орієнтовно їх кількість можна оцінити у  10-15 тис. осіб.

У невеликих поки що обсягах представлені у Каневі екологічний, зелений та освітній  туризм (до 200-300 осіб на рік разом).

Необхідно відмітити такий невеликий за обсягом різновид, як відвідання Канева організованими групами з міст – побратимів міста. Основний ефект такого полягає не тільки в надходженнях від перебування, а й в створенні позитивного психологічного клімату братських стосунків та стимулюванні інвестиційних процесів з боку наших закордонних партнерів.

Таким чином, 2013 року загальна кількість туристів, що так чи інакше охвачені подіями туристичного характеру у Каневі можна оцінити у  межах 180 тис. осіб.

Необхідно відзначити, що ця цифра вказує на значний потенціал розвитку туризму у Каневі, адже максимальна цифра тільки офіційно зареєстрованих туристів складала 340 тис. осіб у 1985 році.

 

Аналіз туристичної інфраструктури

Туристичні об’єкти

Канівська місцевість із самої глибокої давнини завжди була центром тяжіння  людини. Багатьма археологічними експедиціями виявлено велику кількість поселень та більше 6 культурних шарів, починаючи від кам’яного віку.

В місті нараховується 6 історико-археологічних пам’яток, 4 пам’ятки архітектури, 9 пам’яток Великої Вітчизняної війни, 1 пам’ятник подіям козацької доби.

Найбільш популярними об’єктами для традиційного екскурсійно- пізнавального туризму є Шевченківський національний заповідник з всесвітньо-відомою могилою Тараса Шевченка та  4 музеями, історико-культурна заповідна територія «Стародавній Канів» з Успенським собором, музей військової техніки просто неба.

Розважально-туристичні об’єкти розташовані переважно у центрі міста та вздовж Дніпра, який сам по собі в туристичному відношенні має надзвичайну цінність.

 

Готельно-ресторанна інфраструктура

У Каневі працює Міський центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді (комунальної власності), який займається не тільки освітньою діяльністю, а й має 47 гостьових місць, для молодіжних делегацій, що перебувають у Каневі з екскурсійними цілями або для участі в  спортивних змаганнях. У 2013 році Центром було прийнято близько 300 туристів.

В Каневі працює 13 підприємств громадського харчування ресторанного типу на 690 місць, які повністю задовольняють потреби жителів та туристів в широкому ціновому діапазоні.

 

Інформаційна інфраструктура в сфері туризму

В мережі Інтернет станом на 1 січня 2014 року зареєстровано 10 інформаційих веб-сайтів туристського напрямку, тематика яких пов’язана з Каневом:

-                 інформаційна сторінка «Канів туристичний» (офіційний веб-сайт Канівської міської ради);

-                 сайт громадської організації «Туристична Асоціація Канівщини» (м. Канів);

-                 «Канів туристичний» (приватний веб-сайт, м. Канів);

-                 сайт Канівського природного заповідника;

-                 Шевченківського національного заповідника;

-                 готелів – «Княжа гора» та «Замок Рода» у м. Каневі;

-                 на туристичному Інтернет-порталі  України «Стежка . ком» розміщена інформація про місто -  історія, карта міста, готелі, музеї, заповідники, погода;

-                 на офіційному сайті Асоціації зеленого туризму України «Руралтуризм. ком. юа» розміщена сторінка про гостинний двір «Тамарине міжгір’я» - садибу зеленого туризму (власник Тамара Цибулько);

-                 сайт КП «Туристичний інформаційний центр міста Канева».

Аналіз статистики відвідування цих сайтів показує, що Каневом цікавляться сотні тисяч людей не тільки в України, а й зі всіх куточків світу.

Періодичний характер носить підготовка та поліграфічне видання рекламних матеріалів про Канів. У 2012 році у видавництві «Бізнес-стиль» підготовлено та передано для публікації у книзі «Тарас Шевченко – славний син Черкаської землі» інформаційно-рекламні матеріали про готелі та ресторани Канева, видано фотоальбом «Канів», видані краєзнавчі видання «Канів козацький», «Канів з глибини століть». Канівським видавництвом на постійній основі видаються календарі з місцевою тематикою та набори листівок. На виконання розпорядження облдержадміністрації від 18.03.2013 №63 «Про підготовку та проведення краєзнавчо-мистецької акції з нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка «Шевченковими шляхами Черкащини» відділом культури і туризму виконкому канівської міської ради проводиться збір відео- та фотоматеріалів щодо проведення заходів у межах відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка для підготовки до видання.

Аналіз конкурентного середовища та ефективність використання мережі туристичної галузі

За підрахунками відділу економічного аналізу та прогнозування МВК Канівської міської ради, річний дохід від туристичної діяльності по місту складає орієнтовно такі цифри: від туристів, що перебувають в Каневі річний дохід складає близько 1 млн. грн. (в середньому 6 грн. на особу).

Такий стан обумовлений рядом причин.

  1. Відсутність готелів з відносно недорогими номерами. У світовому туризмі туристом, як одиницею виміру, вважається особа, яка при відвіданні переночувала в готелі та витратила не менше 100 доларів США. Відкриття такого готелю у співпраці з відомими туристичними агенціями України дозволило б разом підняти доходи від туризму та поступово сформувати стійку сучасну інфраструктуру туристичного сервісу.
  2. Недостатня інформаційна підтримка. Відсутній цілісний інформаційний ланцюг залучення туриста до Канева, на кшталт Львова, Кам’янця-Подільського, туристичних міст Криму, відомих світових центрів тощо. Потрібний єдиний інформаційно-рекламний ресурс, спеціально працюючий на вирішення цього завдання. Також, необхідним є формування позитивного іміджу туристичної діяльності серед жителів міста та формування почуття гостинності.
  3. Невелика кількість суб’єктів, працюючих в галузі туризму (10 юридичних та фізичних осіб) та суміжних сферах обслуговування, що пов’язані з туризмом (15 осіб).
  4. Низький рівень обізнаності та активності канівських підприємців в галузі туризму, народної творчості, що гальмує його розвиток.
  5. Відсутність (до поточного року) органу, завданням якого була б координація зусиль з розвитку туризму в місті, надання інформаційних та консультаційних послуг суб’єктам підприємницької діяльності в цій галузі та туристам.
  6. Недосконалість податкового законодавства в галузі туризму.  В даний час прямі податкові надходження від туристичної діяльності  до бюджету близько 10 тис. грн., у 2013 році (в середньому 6 копійок на особу). Таким чином, основний економічний ефект для громади проявляється у вигляді загального розвитку туристичного бізнесу та обслуговуючих його галузей, а також інвестицій в розвиток туристичної інфраструктури міста.

Ефективність використання мережі туристичної галузі

 

Доцільно розглядати завдання розвитку туристської галузі в комплексі, ставлячи за стратегічну мету створення в Каневі до 2020 року сучасного історико-культурного та туристичного центру з розвиненою інфраструктурою на рівні світових стандартів та досягнення показника в 30-40 тисяч туристів, що перебуватимуть в Каневі протягом не менш 2 днів та 350 тисячекскурсантів.

Рішення такого завдання передбачає забезпечення у сферах: нормативно-правовій, організаційній, фінансовій, туристичної інфраструктури та напрямків розвитку туризму.

Нормативно-правове забезпечення:

-          перегляд Стратегічного плану розвитку міста Канева до 2020 року в частині розвитку туризму;

-          розробка та прийняття оновленої міської Програми розвитку туризму, яка базуватиметься на чітко визначених стратегічних цілях, що їх потрібно досягти у співпраці з відділом інвестиційно-інноваційної політики та зовнішньоекономічної діяльності Департаменту інвестиціно-інноваційної політики та зовнішньоекономічних зв’язків Черкаської облдержадміністрації, Канівською райдержадміністрацією та Канівською районною радою;

-          прийняття та безумовне виконання окремих щорічних планів з виконання програми розвитку туризму;

-          розробка нових міських проектів та програм спрямованих на підвищення туристичної привабливості міста Канева, зокрема: «Каневу європейське обличчя», «Канів – територія вільного доступу Wi-Fi», «Канів – місто без сміттєзвалищ».

Організаційне забезпечення:

-          успішний запуск в роботу комунального підприємства „Туристичний  Інформаційний Центр міста Канева”, яке створено рішенням Канівської міської ради від 28.03.2013 № 11 – 42. Це важлива подія для системного розвитку туризму у Каневі;

-          створення, у співпраці з «Туристичною асоціацією Канева», Спілкою підприємців Канева, та організація ефективної роботи постійно діючої координаційної ради з питань розвитку туризму;

-          підготовка та реалізація плідної співпраці зі всіма суб’єктами туристичної галузі, як в Каневі, так і поза ним, у створенні та використанні якісного туристичного продукту в рамках програми.

Фінансове забезпечення:

-    пошук та залучення інвесторів у туристичну галузь, зокрема в реалізацію проекту «Міста України – Шевченківському Каневу» - до створення єдиного комплексу на шляху до Тарасової гори залучаються міста – члени Асоціації міст України, залучення приватних (в тому числі іноземних) інвесторів в розвиток водного туризму;

-  залучення державних інвестицій в завершення об’єктів, пов’язаних з постаттю Т.Г.Шевченка, що передбачено Постановами КМУ від 04.03.2013 № 136-р та Указом Президента України від 11.04.2012 № 257/2012;

- виведення роботи комунального підприємства „Туристичний  Інформаційний Центр міста Канева” в режим самоокупності та прибутковості, що дасть можливість продуктивно розвивати туристичну інфраструктуру.

Туристична інфраструктура:

- закінчення будівництва єдиного історико-культурного комплексу шевченківської тематики на просторі від Успенського собору до Шевченківського національного заповідника;

- закінчення будівництва та відкриття Шевченківського національного культурного центру. Благоустрій навколишньої території та відкриття Українського парку (2,3 га);

-     завершення реконструкції Успенського собору та благоустрою навколишньої території;

-     завершення реконструкції площі Тараса Шевченка;

-     реалізація проекту «Міста України – Шевченківському Каневу»;

-     зеконструкція міської набережної та парку;

-     передача на баланс Канева ділянки «Промбаза-2» та створення на її базі великого розважально-рекреаційного комплексу, як це передбачено Генеральним планом міста.

Необхідні також суттєві перетворення та розвиток багатьох елементів міської інфраструктури :

-          доріг, зон відпочинку, майданчиків для паркування, тротуарів, дитячих майданчиків, смуг для велосипедистів;

-          системи зовнішнього освітлення, системи інформаційних вказівників;

-          реконструкції та рекультивації прибережної смуги;

-          визначення та інформаційне забезпечення туристського історичного маршруту «Останній шлях Кобзаря».

Мета програми

Основною метою Програми є удосконалення та поліпшення функціональної і технічної якості складової регіонального та національного туристичного продукту, оптимізація використання туристичних ресурсів, посилення конкурентоспроможності на внутрішньому та міжнародному туристичних ринках, забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів, створення сприятливих умов для залучення інвестицій, поліпшення кадрового забезпечення та розширення асортименту туристичних послуг, сприяння соціально-економічному розвитку міста як складової регіону та зростання якості життя населення, створення позитивного іміджу області на національному та світовому рівнях.

Основні завдання Програми

 

Програму спрямовано на розв’язання істотних проблем розвитку туризму і рекреації міста Канева. Основними  завданнями програми є:

-          участь в удосконаленні державної політики з розвитку туризму і курортів;

-          підвищення ефективності функціонування туристично-рекреаційної сфери міста Канева;

-          раціональне використання туристичних та рекреаційних ресурсів міста та об’єктів історико-культурної спадщини;

-          приведення технічної оснащеності об’єктів туристичної інфраструктури у відповідність до вимог сучасних стандартів якості туристичного обслуговування;

-          покращення туристичного іміджу та рекреаційної привабливості міста Канева на міжнародному туристичному ринку;

-          забезпечення ефективного просування регіонального туристичного продукту на міжнародному та внутрішньому туристичних ринках;

-          участь у державних туристських салонах;

-          виготовлення рекламної продукції;

-          вдосконалення системи партнерської співпраці між підприємствами туристичної сфери в Україні та міст-партнерів Канева в Європі і США, впровадження нових дієвих механізмів державного управління туризмом, ефективності взаємодії місцевих та державних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, приватного бізнесу та громадськості міста;

-          підвищення ефективності заходів, спрямованих на збільшення туристичних потоків;

-          залучення до розвитку індустрії туризму і гостинності приватного сектору;

-          поліпшення кадрового забезпечення галузі туризму, в т.ч. екскурсійної діяльності, готельно-ресторанного бізнесу;

-          розвиток КП «Туристичний інформаційний центр міста Канева»;

-          сприяння розробленню єдиної системи маркування та знакування туристичних маршрутів;

-          сприяння створенню нових туристичних маршрутів та інноваційно-анімаційних програм для туристичного обслуговування як в місті Каневі, так і на виїздах з міста;

-          створення банку інвестиційних пропозицій туристичної Черкащини.

Виконання завдань і досягнення основної мети Програми може бути  забезпечено за рахунок впровадження європейської моделі державно-приватного партнерства в контексті Концепції Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року.

Ця управлінська модель дасть можливість забезпечити раціональне використання національних туристичних ресурсів; сприяти зростанню кількості робочих місць; формувати позитивний туристичний імідж міста, краю та країни в цілому; збільшувати надходження до державного та місцевих бюджетів; досягти відносно високої соціальної та екологічної ефективності від туристичної діяльності.

Заходи спрямовані на виконання Програми, визначені у додатку до Програми.

Програма передбачена на період 2014-2020 років.

Фінансове забезпечення виконання Програми

Заходи Програми реалізуються за рахунок коштів як місцевого, так і державного бюджетів та коштів з інших джерел, не заборонених законодавством.

Загальний обсяг фінансування заходів Програми на 2014 рік становить 55000 грн.

Очікувані результати, ефективність виконання Програми

 

Виконання Програми дасть можливість:

-          відновити і зміцнити існуючу матеріально-технічну базу туризму як виду економічної діяльності та важливого соціального інституту;

-          створити якісний туристичний продукт, здатний максимально задовольнити потреби в ньому населення;

-          забезпечити комплексний розвиток туристичної сфери;

-          сприяти створенню нових робочих місць;

-          забезпечити розвиток різноманітних форм туризму;

-          створити передумови для залучення іноземних інвестицій;

-          сприяти ефективному туристичному обміну, а також створенню    високоприбуткової галузі економіки, яка задовольнить потреби внутрішнього та іноземного туризму, з урахуванням  природно-кліматичного, рекреаційного, соціально-економічного та історико-культурного потенціалу міста Канева та Черкащини вцілому;

-          виготовити високоякісну рекламну продукцію про туристичні можливості міста Канева.

 

Механізм реалізації Програми та контролю за її виконанням

Координація заходів, передбачених Програмою, покладається на відділ культури і туризму виконавчого комітету Канівської міської ради та КП «Туристичний інформаційний центр міста Канева».

Виконавці заходів Програми щорічно до 10 лютого впродовж 2015-2021 років інформують відділ культури і туризму виконавчого комітету Канівської міської ради про хід виконання Програми.

Узагальнену інформацію про хід та результати виконання Програми відділ культури і туризму виконавчого комітету Канівської міської ради подає щорічно до 25 лютого впродовж 2015-2021 років Головному управлінню інвестиційно-інноваційної політики, підприємництва та зовнішніх зносин обласної державної адміністрації та звітується перед перед виконавчим комітетом Канівської міської ради та самою Канівською міською радою.

 

Читати 2386 разів Останнє редагування Середа, 05 березня 2014 20:56

Галерея зображень

Новини

І Туристичний форум Черкащини
І Туристичний форум Черкащини. Бастіон Дорошенка (Замкова гора, Чигирин) ще не чув стільки експертних дискусій про туризм від практиків. Напрацьовували механізми ефективної взаємодії між
Далі... 0 Comments 1390 Hits 0 Ratings